Okno na świat

27. lutego 2017 Budowanie 0

Prawidłowy montaż okien jest równie ważny dla ich sprawnego funkcjonowania jak jakość wykonania.

Większość reklamacji okien spowodowana jest błędami w montażu. Potwierdzają to ich producenci. Jest to wynikiem braku odpowiedniej wiedzy ekip montażowych.

Na co zwrócić uwagę?

– POGODA

Okien nie powinno się montować w temperaturze poniżej 5°C. Jeżeli jednak sytuacja zmusza do montażu w takich warunkach, należy się upewnić, czy montażyści używają odpowiednich materiałów, np. zimowej pianki poliuretanowej.

– STAN PRAC W DOMU

Szczególnie drewniane okna powinno montować się dopiero po zakończeniu tynkowania ścian i innych prac mokrych, jak wylewki, czy szpachlowanie, wewnątrz domu. Należy pozostawić jedynie nieotynkowane ościeża, które zostaną wykończone po montażu okien. Wilgotność panująca w domu w trakcie takich prac może zaszkodzić stolarce okiennej. Ma to znaczenie także ze względów estetycznych, ponieważ okucia okienne łatwo zniszczyć zachlapując je zaprawą. Jeżeli z jakichś powodów okna muszą być zamontowane wcześniej, można zastosować osuszacze powietrza i dmuchawy.

Co kontrolować podczas montażu?

– PRZYGOTOWANIE OTWORU W MURZE

Ościeża muszą być oczyszczone z zabrudzeń, a ewentualne ubytki uzupełnione zaprawą lub szpachlą. W przypadku ściany z pustaków konieczne jest też zaślepienie znajdujących się w nich szczelin. Luzy montażowe powinny mierzyć z każdej strony kilka centymetrów, najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta, co umożliwia rozszerzanie się profili pod wpływem wilgoci, czy temperatury.

– USTAWIENIE OKNA W ŚCIANIE

Po wstawieniu okna do otworu w murze należy sprawdzić, czy jest precyzyjnie ustawione w pionie i w poziomie, następnie unieruchomić je przy pomocy klinów. Trzeba pamiętać o pozostawieniu większego luzu dylatacyjnego na dole, aby umożliwić późniejszy montaż parapetu.

– ZAMOCOWANIE

Pianka poliuretanowa montażowa nie służy, jakby się wydawało, do montażu, a jedynie do uszczelnienia okna. Dlatego należy się upewnić, czy ekipa montująca umocowała okno mechanicznie w ścianie nośnej.

– OCIEPLENIE I USZCZELNIENIE

Puste przestrzenie należy wypełnić materiałem dopasowującym się do kształtu i rozmiaru szczelin. Najczęściej używanymi do tego materiałami są pianka poliuretanowa i wełna mineralna. Uszczelnienie musi być trwałe i wodoszczelne. Pianka łatwo wchłania wilgoć, więc należy dodatkowo zadbać o izolację od zewnątrz – materiałami paroprzepuszczalnymi , a od wewnątrz – materiałami paroszczelnymi. Pozostawienie samej pianki bez dodatkowego uszczelnienia to częsty błąd.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *