Oddychaj pełną piersią

23. marca 2017 Budowanie 1

Świeże filtrowane powietrze z zewnątrz przez cały rok we wszystkich pomieszczeniach Twojego domu to ogromny komfort. Poniżej przedstawiamy, jak ważnym elementem jest odpowiednia wentylacja.

 

Rekuperacja? Co to takiego?

Jest to nowoczesna, zaawansowana i energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Najprościej mówiąc: wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza w domu na świeże powietrze zewnętrzne.

Działa niezależnie od pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia, które mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w szczelnych domach się nie sprawdza.

Centralną częścią systemu rekuperacji jest rekuperator, czyli urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w tym urządzeniu dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego.

Zalety rekuperacji.

Rekuperacja zapewnia odzysk ciepła z powietrza, które przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej tracimy bezpowrotnie. Wymienia też zużyte powietrze na świeże, jednocześnie poprawiając jego jakość i ograniczając zawartość dwutlenku węgla, wilgoci i innych zanieczyszczeń.

Osoby przebywające w rekuperowanym domu wyraźnie odczuwają komfort oddychania czystym powietrzem. Rekuperacja dodatkowo znacznie redukuje koszty ogrzewania domu.

System rekuperacji daje także możliwość wykorzystania darmowej energii zgromadzonej w ziemi. Do rekuperatora można podłączyć gruntowy wymiennik ciepła, który latem wstępnie ochłodzi lub zimą ogrzeje powietrze czerpane z zewnątrz zanim trafi ono do rekuperatora.

System rekuperacji.

System rekuperacji składa się z rekuperatora oraz układu kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze.

Ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się. Kierunek przepływu powietrza jest jednostronny: z pomieszczeń na zewnątrz, w drugą stronę: z zewnątrz do pomieszczeń. W wymienniku rekuperatora spotykają się zatem dwa strumienie powietrza, które nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają oddając sobie energię, co daje oszczędności.  Za przepływ powietrza odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła.

Działanie rekuperacji.

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia ciągłą obecność w domu świeżego powietrza, oszczędności i filtrowanie powietrza nawiewanego.

Nowoczesny, energooszczędny dom powinien mieć rekuperację. W domu pasywnym rekuperacja jest wręcz obowiązkowa.

Rekuperacja nie zastąpi systemu grzewczego, jednak znacznie ogranicza jego pracę i moc jego działania. Wymiennik ciepła w rekuperatorze oddaje część energii z powietrza już ogrzanego (wywiewanego) do powietrza nawiewanego do pomieszczeń. O wiele zmniejsza to zapotrzebowanie energetyczne domu.

Rekuperacja nie zastąpi też klimatyzacji, lecz znacząco poprawia komfort klimatyczny w domu bez dużego obniżania temperatury. Komfort ten i automatycznie sprawność rekuperacji można podnieść montując dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą ARTIC.

Dlaczego warto mieć rekuperację?

Prawidłowo zaprojektowany i rzetelnie wykonany system rekuperacji zapewnia komfort i oszczędności, które są nie do osiągnięcia w domach z wentylacją tradycyjną.

Rekuperacja gwarantuje dużo lepsze samopoczucie i poprawę zdrowia, a także lepszy sen dzięki mniejszej zawartości dwutlenku węgla w domowym powietrzu. W nawiewanym powietrzu jest także znacznie mniej alergenów i pyłków.

Oszczędności to kolejny plus tego systemu – niższe koszty ogrzewania, minimalizacja mocy systemu grzewczego nawet o 45%, energooszczędność, możliwość rezygnacji z budowy kominów potrzebnych do wentylacji tradycyjnej, a także z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją.

Komfort ponad wszystko! Ciągle świeże powietrze i obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym oznacza brak pleśni i grzybów na ścianach.

Wygoda też jest ważna. Brak zaparowanych okien i luster to wielki atut. Zdecydowanie mniej komarów, much i innych insektów oraz znacznie mniej kurzu w domu. Możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz, dzięki temu, że nie ma potrzeby otwierania okien.

Przykłady zastosowania.

Jako przykład przedstawiamy kameralny zespół czterech domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej naszego wykonania. Zlokalizowany w południowo zachodniej części Wieliczki, przy ul. Sowińskiego, blisko centrum, w zacisznym miejscu i w sąsiedztwie nowych domów.

W każdym domu na Osiedlu Kameralnym jest zamontowany system rekuperacji.

Więcej o inwestycji tutaj: http://www.gb-complex.pl/opis-osiedla


1 thought on “Oddychaj pełną piersią”

  • 1
    Max on 24 marca 2017 Odpowiedz

    Warto podkreślić fakt, iż wiele osób unika wymiany powietrza w swoim mieszkaniu (szczególnie zimą), alby ograniczyć koszty ogrzewania, nie zdając sobie sprawy jak ważna jest cyrkulacja powietrza co fajnie pokazano w tym tekście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *